T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / ÜMRANİYE - ÜMRANİYE REHBERLİK VE ARAŞTIRMA MERKEZİ

Haberler

Ock

09 Ocak 2019 tarihinde İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Beykent Üniversitesi ve Ümraniye Rehberlik Araştırma Merkezi işbirliği ile düzenlenen “İletişim-Etkileşim-Duygular” başlıklı 5. PDR Günleri programı Anadolu Yakasının 13 ilçesinden 600 rehber öğretmenin katılımı ile Şehit Erol Olçok Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde gerçekleştirildi.

İletişim, Etkileşim ve Duygular´ teması ile gerçekleşen 5´nci PDR Günleri´nin açılış konuşmasını Ümraniye İlçe Milli Eğitim Müdürü Süleyman Gökçimen gerçekleştirdi. Seminerde Prof. Dr. Doğan Cücenoğlu, Sosyolog Yazar Polat Doğru ‘Eğitim ve Yaşamda İlişkiler´, Klinik Psikolog Dr. Mehmet Şakiroğlu ‘Akılcı Duygu Yönetimi´ ve Prof. Dr. Mehmet Sungur ise ‘Aşk, Evlilik ve Sadakatsizlik´ semineri ile rehber öğretmenleri ile bir araya geldiler.

Ock

27 Aralık 2018 tarihinde İstanbul Veli Akademileri Projesi kapsamında Nene Hatun Anaokulu velilerine ‘’Bilinçli Teknoloji Kullanımı’’ konulu seminer verilmiştir. Semineri kurumumuz çalışanlarından Uzm. Klinik Psikolog Efsane KARAKOÇ ile Uzm. Psikolojik Danışman Tuğçe ALTUNBAŞ vermiştir. Yaklaşık 15 velinin katıldığı seminerde teknoloji bağımlılığı, bağımlılığın sebep ve sonuçları, bağımlılığı önlemek adına neler yapılabileceği konularında velilerle bilgi paylaşımında bulunulmuştur.

Ock

27 Aralık 2018 tarihinde Kazım Karabekir Ortaokulu’nda Veli akademileri kapsamında ‘’Şiddet’’ konulu seminer verdik. Semineri Ümraniye Ram PDR Bölüm Başkanı Yalçın YILMAZ ve Zehra KAHRAMAN verdiler. Yaklaşık 20 velinin katıldığı seminerde; şiddet nedir? ve Şiddetin Türlerinden bahsedildi. Velilerin sorularının paylaşıldığı ve önerilerin sunulduğu seminer verimli geçti.

Ara


Ümraniye Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nin organize ettiği 23 Kasım - 28 Aralık 2018 tarihleri arasında  Ümraniye ilkokulu 4. Sınıf öğrencilerine yönelik ‘’Özel eğitimde farkındalık düzeylerini artırmak’’  amaçlıyla 6 haftalık farkındalık eğitimi etkinlikleri uygulanmıştır. 10 öğrencinin katıldığı etkinliği kurumumuz Psikolojik Danışmanları Nazan AKAGÜNDÜZ ve Esra SARIGÜL uygulamıştır.  Öğrenciler bu çalışma ile engellilerin yaşadıkları zorlukları tanımlayarak onlara nasıl yardımcı olabilecekleri konusunda bilgilendiler.

Ara

Kurumumuzun organize ettiği 24.12.2018 tarihinde Mustafa Vasif Karsligil Ilkokulunda, 17 rehber ogretmenin katilimiyla "Psikolojik Danismanlikta Postmodern Yaklasimlar- Baglanma" konulu atölye çalışmamız , ilcemiz Psikolojik Danışmanlarından  30 Ağustos İlkokulu’ndan Nurhan  Ünder tarafindan düzenlenmistir.

Ara

25/12/2018 tarihinde Ümraniye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün desteğiyle; Ümraniye Ram Müdürü Selda KUTLU, Müdür Yrd. Nermin AYDIN, Özel Eğitim Bölüm Başkanı Belma İLHAN ve Nevzat Ayaz Anadolu Lisesi Müdürü Fehmi ERGEN’in katkılarıyla Okul Rehber Öğretmeni Zafer AKAGÜNDÜZ’ün eşlik ettiği 15 öğrenciyle Down Sendromlu bireylerin çalıştığı Üsküdar’daki Tebessüm Cafe’yi ziyaret ettik. Ziyaretin amacı  özel eğitim farkındalığı yaratarak, özel eğitim gereksinimi olan bireylerin topluma entegre olduklarının ve istihdamda bulunduklarının gözlenmesi amacıyla keyifli bir ziyaret gerçekleştirdik. Özellikle öğrenciler Down Sendromlu bireylerle iletişim kurdular ve keyifli anlara ortak oldular.

Ara

17/12/2018 tarihinde Kurumumuzu ziyeret eden Boğaziçi Üniversitesi PDR bölümü öğrencilerine Ümraniye Ram’ın işleyişi hakkında bilgi verildi. Özellikle Rehberlik ve Araştırma Merkezleri’nda çalışan personelin özellikleri, çalışma koşulları ve hizmet çeşitliliği hakkında öğrencilerin soruları cevaplandırıldı. Mezun olduktan sonra psikolojik danışmanların çalışma alanlarından biri olan Ram’lar hakkında öğrencilerin soruları cevaplandırıldı.

Ara

11-12 Aralık 2018 tarihlerinde Ümraniye Rehberlik ve Araştırma Merkezi Psikolojik Danışmanlarından İmren AYKUT tarafından; Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Anadolu Yakası Çalışanlarına "Danışmanlık Tedbiri Kararları Uygulama Esasları" konulu eğitim Ümraniye Toki Esenkent Ortaokulu’nda gerçekleştirilmiştir. 
Eğitime anadolu yakasındaki farklı belediyelerden, sosyal hizmet merkez müdürlüklerinden, anadolu yakası çocuk evleri koordinasyon merkezinden ve çocuk destek merkezinden 18 kişilik katılım sağlanmıştır. Eğitime katılan sosyolog, psikolog, psikolojik danışman, sosyal çalışmacı ve çocuk gelişimi uzmanlarıyla 5395 sayılı  Çocuk Koruma Kanunu konuşulmuş ve bu kapsamda yürütülecek olan Danışmanlık Tedbiri süreci değerlendirilmiştir

Ara

12.12.2018 tarihinde Mehmet Akif Ersoy İmam Hatip Ortaokulu konferans salonunda saat:13.00-15.00 arasında 88 öğretmenin katılımıyla özel eğitim öğretmenleri toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Ümraniye İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Yunus YILDIRIM , Ümraniye Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Selda KUTLU  ve Ram Özel Eğitim Bölüm Başkanı  Belma İLHAN katıldı.Toplantıda değişen Özel Eğitim Yönetmeliği,Evde Eğitim Hizmetleri,Destek Eğitim Odası,BEP ve  Ramda eğitsel inceleme yapılırken dikkat edilecek hususlar  ve Özel Eğitime İhtiyacı olan Çocuklara ilişkin ölçme değerlendirilmenin nasıl yapılacağı konusunda bilgi alışverişinde bulunuldu

Ara

11/12/2018 tarihinde Özel Bilgi Çağı koleji ‘’Meslek Tanıtım Günleri’’ne kurumumuzu temsilen Uzm. Psk. Dnş. Gülay KALKAN YENİ katıldı. Uzmanımız katılımcılara Psikolojik Danışmanlık mesleği hakkında bilgi verdi. Öğrencilere psikolojik danışmanların lisans eğitimi, çalışma koşulları ve bireysel nitelikleri hakkında bilgi verdi

Ara


İstanbul İl Milli Eğitim müdürlüğü bünyesinde yapılması planlanan yetenek haritası proje toplantısı Ümraniye Rehberlik ve Araştırma Merkezi bünyesinde 10/12/2018 tarihinde Ümraniye Ram da yapıldı. İl Milli Eğitim Şube Müdürü Fatih ÇEPNİ başkanlığında yapılan toplantıya Projenin yürütücüsü Yrd. Doç. Dr. Oktay AYDIN, İlçemiz Şube Müdürleri Yunus YILDIRIM, Kadir YILANCI ve İl ARGE Biriminde görevli olan 8 Ram Müdürü katıldı. Yrd. Doç. Dr. Oktay AYDIN proje hakkında katılımcılara brifing verdi.

Ara

30 Kasım 2018 tarihinde İstanbul Veli Akademileri Projesi kapsamında Nene Hatun Anaokulu velilerine ‘’Aile İçi İletişim’’ konulu seminer verildi. Semineri kurumumuz çalışanlarından Uzm. Psk. Dnş. Tuğçe ALTUNBAŞ verdi. Yaklaşık 15 velinin katıldığı seminerde; iletişim nedir?iletişim engelleri ve iletişimde dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında velilere bilgi verildi

Ara

Ümraniye  Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Fizyoterapist Fatma MUMCU  08/11/2018 tarihinden itibaren kurumumuzda her Perşembe saat 13:00-17:00 saatleri arasında görevlendirilmiştir. Kurumuz Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu ile birlikte fizyoterapi ihtiyacı olan bireyler incelenip uygun modüller seçilerek Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu raporları düzenlenmektedir.

Ara

Ümraniye Rehberlik ve Araştırma Merkezi  tarafından organize edilen ve yürütülen 1 tam günlük Vaka paylaşım toplantısı 2.grup çalışması 05 Aralık 2018 tarihinde saat: 09.00-15.00 arasında Ümraniye Mediha Tansel Ortaokulunda 15 Psikolojik danışmanın katılımıyla gerçekleştirildi. Paylaşım çalışmasında okullarda karşılaşılan vakalara farklı bakış açıları ele alındı. Çözüm önerileri paylaşıldı

Ara

 

 

29 Kasım 2018 tarihinde Sultanbeyli ilçesi Krize müdahale ekibi üyeleri ile bilgilendirme toplantısı yapıldı. Sultanbeyli Ram’ın evsahipliğinde olan toplantıya Sultanbeyli ilçesi’nde görev yapan 7 Rehber Öğretmen katıldı. Ümraniye Ram PDR Bölümü Krize Müdahale ekibi olarak deneyimlerimizi ve neler yapılması konusunda bilgilendirme yapıldı.